Hurda Nedir? Hurdacılık Ne Demek? Hurdacılık Nasıl Yapılır?

Hurda kelimesinin anlamını genelde döküntü, parçalanmış ve artık işe yaramayan eşyalar için kullanmaktayız. Eski özelliğini kaybetmiş ve eskimiş her türlü metal eşyaya hurda denilmektedir. Aynı zamanda inşaat ve yıkımlardan arda kalan işe yarar malzemeler de hurda sınıfına girmektedir. Evlerimizi örnek verecek olursak çalışmayan her türlü elektrikli eşyalar, radyatör petekler, sobalar, demir-bakır- alüminyum araç ve gereçler hurda olarak nitelendirilmektedir.

Bir müteahhit ya da inşaat firmasını ele alacak olursak; satın alınan arsa üzerinde eskimiş bir yapı bulunuyorsa onun yıkılması ve yeni inşaatın yapılması gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. Yıkım yapılacak olan binanın makinalarla yıkılması ve arda kalan hurdaların değerlendirilmesi hurdacıların işleri arasındadır. Aslında bu durum bir nevi inşaat firmasına fayda da sağlamaktadır. Çünkü çöp olarak görülen bütün her şey geri dönüşümü olan malzemelerdir. Huda şirketleri sayesinde yıkım işlerinizi yaptırabilir, atıklarınızı değerlendirebilir ve böylelikle birçok işten kurtulmuş olabilirsiniz.

Hurdacılık Bir Meslek Midir?

Eskiden olduğu gibi günümüzde de uygulanan bir yöntemle hurdaları toplama işlemini yapan kişiler mevcuttur. Bu insanlar çöplerden ya da insanların kullanmadıkları işe yaramaz eşyaları alarak satmaktadırlar. Günümüzde hurdacılık mesleği oldukça favori bir hale gelmiştir. Bu mesleği küçük çapta ve büyük çapta yapan insanlar bulunmaktadır. Kağıt ya da pet şişe, cam malzemeler küçük hurdacılık sınıfına girmektedir diyebiliriz. Otomobil parçaları ya da elektrikli eşyalar ve yıkım işleri ile birlikte oluşan hurdaların değerlendirilmesi daha büyük ölçekli hurdacılık olmaktadır.

Bu işi küçük çaplı yapan kişiler, hurda eşyaları gezerek ararlar. Buldukları eşyaları kişilerden satın alırlar ya da çöplerden toplarlar. Biriktirilen bu hurdalar hurda işi ile uğraşan büyük çaplı yerlere satılır. Buralarda birbirinden ayrıştırılır ve geri dönüşüm sağlanmak için değerlendirilir. Hurdacılık mesleği artık sokaklarda gezen insanların dışına çıkılarak profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Birçok hurda şirketi oluşmuştur ve bu kişiler hurdalarınızı kapınıza kadar gelip almaktadır. Bunların hangi firmalar olduğunu öğrenmek için internetten bir araştırma yapabilirsiniz.

Hurdacılık Nasıl Yapılmaktadır?

Hurda işiyle uğraşmak ve ondan para kazanmak istiyorsanız; işin nasıl geliştiğini, nasıl yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Hurdacılık nasıl yapılır? Öncelikle hangi malzemelerin hurda olarak değerlendirildiğine bakmak gerekir. Mesela otomobil yedek parçaları, demir- bakır- krom- çelik- alüminyum gibi metal atıklar, ahşap tahtalar, endüstriyel atıklar hurda yerine geçmektedir. Küçük çaplı bu işi yapacak olan kişiler çevrelerini tanıyarak ve nerede neler bulabilirim? Diye düşünerek hareket etmeleri gerekir. Toplanan hurdaları hurdacılık işi ile ilgilenen yerlere satmaları lazımdır.

Daha büyük çaplı düşünenler ve bir firma oluşturmak isteyenler ise Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi almaları gerekir. Bu belge ile yasal olarak bu işi yapabilir. Ayrıca hurda işi ile ilgilenecek olanların belli araç gereçlere ve bir taşıta da ihtiyacı olacaktır. Hurdaları taşımanızda, onları parçalamanızda ve geri dönüşüm için hazırlamanızda bir ekip oluşturmak da işlerinizi hızlandıracaktır.